Riojazaur     210-205 mln lat temu

Nazwa łacińska: Riojasaurus incertus
Znaczenie: jaszczur z La Rioja
Rodzina: Sauropodomorpha
Pokarm: rośliny
Rozmiary: 6-11 m dł.
Waga: -
Miejsce: Argentyna

Riojazaur miał małą głowę, długą szyję i ogon, masywne ciało oraz cztery nogi podobne do nóg słonia. Ten prozauropod był zapewne największym i najcięższym zwierzęciem lądowym przed pojawieniem się zauropodów właściwych. Wielkością i wagą dorównywał mniejszym z nich, przypominał je też budową. Kręgi tych ogromnych zwierząt były puste w środku , natomiast kości kończyn - masywne i grube, by udźwignąć potężny tułów. Riojazaur miał stosunkowo dłuższe "ręce" i stopy niż zauropody, a także więcej palców zakończonych pazurami.
Przez pewien czas sądzono, że prozauropody w rodzaju riojazaura były mięso- a nie roślinożerne. Opinia ta wynikała z faktu, że wśród jego szczątków odkryto ostre, spiczaste zęby. Obecnie uważa się jednak że wypadły one z pysków innych dinozaurów mięsożernych, które pożerały zabite prozauropody. Riojazaur miał w rzeczywistości zęby w kształcie liści, przystosowane do miażdżenia włóknistych roślin, a nie do rozszarpywania mięsa.
Jak dotąd znaleziono około 20 szkieletów riojazaura, zachowanych w bardzo dobrym stanie. Inne prozauropody, takie jak plateozaur i lufengozaur, również są znane z wielu szkieletów odkrytych blisko siebie.