Edafozaur     280-265 mln lat temu

Nazwa łacińska: Edaphosaurus cruciger, E. pogonias
Znaczenie: -
Rodzina: Edaphosauridae
Pokarm: rośliny
Rozmiary: 0,5-3 m dł.
Waga: -
Miejsce: Ameryka Północna

Edafozaur był powolnym, ociężałym roślinożercą. W porównaniu z rozmiarami ciała czaszka była bardzo mała, kontrastując z czaszkami sfenakodonów. Zęby edafozaura były jednolite; tworzyły nieprzerwane rzędy w szczękach, co ułatwiało zwierzęciu lepiej ścinać pokarm roślinny.
W związku z małymi rozmiarami głowy kręgi szyjne edafozaura są mocno zredukowane w długości, podczas gdy tułowiowa część kręgosłupa jest masywna, kończyny krótkie i mocne. Jak większość roślinożerców. Edaphosaurus miał pojemne jelita i, prawdopodobnie, bakterie rozkładające celulozę i inne niestrawne części roślin.
Cechą charakterystyczną edafozaura były wydłużone wyrostki kolczyste kręgosłupa, ale u tego rodzaju są one masywniejsze niż u innych gatunków i sfenakodonów, takich jak np. Dimetrodon. Przednie były zwrócone do przodu, natomiat tylne do tyłu (u innych sterczały prostopadle). Co więcej, owe wyrostki były "ozdobione" licznymi poprzecznymi wgłębieniami, nieregularnie biegnącymi. Nie bardzo wiadomo, do czego mogło takie coś służyć. Jedna z teorii mówi, że mogły wzmacniać wyrostki, co jednocześnie chroniło przed drapieżnikami (nie bardzo wiem, w jaki sposób;).
Jak dotąd opisano dziewięć gatunków rodzaju Edaphosaurus (niestety, znalazłam tylko dwa). Edaphosaurus cruciger i E. pogonias były największe, a przednie wyrostki przekształciły się u nich w ciężkie, maczugowate kości.